Her gün çok kapsamlı bir göz makyajı yapamazsınız, öyle değil mi? Üstelik günlük makyajda abartılı farlar ve renkler pek de uygun sayılmaz. Fakat sadece dipliner (likit eyeliner) kullanarak gözlerinizi belirginleştirebilir, kusurlarını saklayabilir ve yüzünüzü sabah solgunluğundan kurtarabilirsiniz. Göz tipinize göre doğru uygulamayı seçmeniz de büyük önem taşıyor. Öncelikle göz tipimizi nasıl belirleyeceğimizi öğrenelim.

Eğer göz kapaklarınız gözün renkli kısmına doğru düşüyorsa gözleriniz küçüktür. Gözün yükseklik ve uzunluğu birbirine eşit durumda ise bu yuvarlak gözdür. Düz bir şekilde aynaya bakarken gözün renkli bölümünün hareketleri takip edilebiliyorsanız büyük gözleriniz var demektir. Dış açının (göz pınarlarına yakın kısmı) iç açıya (gözünüzün şakağa yakın sivri ucu) göre daha dar olduğu gözler düşüktür. Eğer kaş yayı düşükse, bu da çukur gözdür.

Amacımız gözleri belirginleştirmektir. Önce hem alt, hem de üst göz kapaklarınızın içine beyaz eyeliner uygulayın. Diplinerı gözün sivri kısmına gelmeden yukarı doğru eğimlendirerek kalan boşluğu da doldurun. Dipliner yugulamasına gözünüzün ortasından başlayın, en başından değil. Çizginin önce çok ince, sonra kalınlaşarak gittiğinden emin olun. Çektiğiniz çizgiyi göz çukuru hizasında uzatabilirsiniz